Програма проведення науково-дослідної та експериментальної роботи регіонального рівня з проблеми: “Формування духовності особистості на засадах традиційних християнських цінностей в умовах закладу освіти нового типу додаток 4 icon

Програма проведення науково-дослідної та експериментальної роботи регіонального рівня з проблеми: “Формування духовності особистості на засадах традиційних християнських цінностей в умовах закладу освіти нового типу додаток 4Схожі
  1   2   3   4   5   6
Жосан О.Е. Інноваційна діяльність гімназії. З досвіду роботи гімнапзії № 9 Кіровоградської міської ради / О.Е.Жосан. – Кіровоград : КОІППО ім. В.Сухомлинського, 2007. – 70 с.


ЗМІСТ


На прехресті минулого й майбутнього………………………………………

Основні засади інноваційної освітньої діяльності……………………………

Головні напрямки та організаційне забезпечення інноваційного процесу…….


Науково-методичне забезпечення впровадження інновацій………………

Творчі групи у системі інноваційної освітньої діяльності…………………..

Проблеми професійної адаптації молодих педагогів……………………….

Інноваційний пошук у виховній роботі…………………………………….

Експериментальна діяльність…………………………………………………

Технології громадянської освіти…………………………………………….

Гімназія і батьківська громадськість…………………………………………

Робота з обдарованими учнями……………………………………………….

Створення моделі інноваційної діяльності………………………………….

Причини успіхів та чинники впливу на інноваційний процес…………….

Література………………………………………………………………………

ДОДАТКИ


Додаток 1. Матеріали вченої ради Кіровоградського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського……………

Додаток 2. Перемоги гімназистів у олімпіадах та конкурсах …………………

Додаток 3. Програма проведення науково-дослідної та експериментальної роботи регіонального рівня з проблеми: “Формування духовності особистості на засадах традиційних християнських цінностей в умовах закладу освіти нового типу”………………………………………………………………………

Додаток 4. Система роботи гімназії № 9 з обдарованими учнями …………..

Додаток 5. Науково-методичне забезпечення інноваційної освітньої діяльності (із перспективного плану роботи гімназії № 9)…………………….

Додаток 6. Тематика засідань педагогічної ради (із перспективного плану роботи гімназії № 9)……………………………….


^ НА ПЕРЕХРЕСТІ МИНУЛОГО Й МАЙБУТНЬОГО


Кожен раз, коли відбувається зміна в політичному й господарському житті народів, коли з’являються нові течії в галузі науки й філософії, міняються зміст та форми освіти й виховання молоді… Старе поступово відходить в царство минулого, нове так само поступово замінює його, причому старе не зовсім щезає, а залишає якийсь слід, без чого порушувалась би єдність культурного розвитку людства. А особливо така поступовість переходу від старого до нового властива системам освіти й виховання.

Г.Ващенко


На розі вулиць Академіка Корольова та Бєляєва знаходиться гімназія № 9 – відомий у Кіровограді навчальний заклад. У цьому мікрорайоні, забудованому п’яти- та дев’ятиповерховими будинками, розташованими між автовокзалом № 2, дендропарком та обласною лікарнею, розміщено декілька навчальних закладів: три загальноосвітніх школи, ліцей, спеціалізована школа та дві гімназії.

Відомо, що конкурентне середовище є одним із чинників прогресу. У цьому мікрорайоні працюють творчі й сильні шкільні колективи, відомі своїми цікавими здобутками й високими результатами роботи. Незважаючи на це, гімназія № 9 є однією з кращих шкіл нового типу не лише в мікрорайоні, але й у місті та області. Саме тут не виникає проблем з наповнюваністю класів, хоча набір учнів проводиться на конкурсній основі. Безперечно, причина успіхів гімназії № 9 – не лише в конкурентоспроможному оточенні, а, передусім, у вдалому поєднанні багаторічних традицій колективу та політики нової адміністрації навчального закладу. Саме про це й піде мова у посібнику.


^ Сторінки історії

Вересневого дня 1970 року пролунав перший дзвоник, що покликав учнів до світлих класів новозбудованої школи. Так почали писатися сторінки історії середньої школи № 9, яка згодом стала гімназією. Директор школи Тарасенко Ю.Г. і педагогічний колектив доклали багато зусиль, щоб стати кращими у мікрорайоні. До цього часу продовжують свій трудовий шлях ті, хто з перших днів “сіяв добре, розумне, вічне”. Це Антонова В.І., вчитель математики, Сівек Л.Г., вчитель фізкультури, Крамаренко Л.М., Тихоненко С.І., вчителі української мови і літератури. Всі вони є вчителями вищої категорії, методистами, досвід яких вивчається та застосовується у практиці іншими педагогами міста та області.

З 1978 по 2001 рік директором загальноосвітньої школи, а потім гімназії № 9 була вчителька математики, вчитель-методист, відмінник освіти України, Шмат М.І., людина кипучої енергії, з творчим поглядом на життя. Саме їй належить ідея створення на базі загальноосвітньої школи класів з поглибленим вивченням української мови та літератури. І вже у 1979 році цей задум втілився в життя. Учні постійно ставали призерами олімпіад з української мови і літератури.

Але Марія Іванівна не зупинилася на досягнутому і у 1992 році з метою створення умов для навчання й виховання талановитої учнівської молоді, її підготовки до творчої діяльності виконком міської Ради народних депутатів вирішив відкрити з 1 вересня 1992 року школу-гімназію суспільно-гуманітарного профілю на базі середньої загальноосвітньої школи № 9 та затвердити її Статут. І вже в 1994 році новий Статут набуває чинності, а школа № 9 стає школою-гімназією № 9.

З березня по травень 1994 року проходив конкурсний відбір серед учителів міста для роботи в школі-гімназії № 9. Головними критеріями в оцінюванні вчителів були ґрунтовні знання та творчий підхід до навчально-виховного процесу. Проте школа-гімназія – це проміжний етап в становленні закладу нового типу.

У 1999 році на виконання рішення одинадцятої сесії Кіровоградської міської ради від 17 вересня № 343 “Про реорганізацію загальноосвітньої школи-гімназії № 9” та відповідного наказу управління освіти Кіровоградського міськвиконкому від 17.11.1999 р. № 302/1, з метою приведення закладів нового типу у відповідність до ст. 9 Закону України “Про загальну середню освіту”, загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів – гімназію № 9 було реорганізовано шляхом відокремлення початкової ланки, якій було надано статус загальноосвітньої школи І ступеня “Мрія”.

Розробляється Статут, і гімназія № 9 стає дійсно закладом нового типу.

У 2001–2002 роках гімназію очолювала молода енергійна жінка, кандидат педагогічних наук Костенко Л.Д., яка піклувалась і про розвиток, і про збереження традицій гімназії. Згодом вона була призначена начальником управління освіти Кіровоградської міської ради.

1 вересня 2003 року учнів, педагогів та батьків з початком навчального року привітала Іванченко Н.М., людина творча, із сучасними поглядами на навчання та виховання.

Надія Миколаївна продовжує традиції закладу і разом з тим запроваджує інноваційні підходи до навчально-виховного процесу. Саме вона створила раду гімназії, до складу якої ввійшли педагоги, кращі учні, представники батьківської громадськості. Адміністрацією гімназії було вдосконалено навчальний процес: з метою зниження навантаження учнів під час виконання домашніх завдань, враховуючи побажання батьків, було змінено режим роботи гімназії, введено спарені уроки. Для поліпшення умов навчання та самоосвіти керівництвом гімназії було виділено більш просторе приміщення для шкільної бібліотеки, придбано ксерокопіювальну техніку.


^ Перспективи розвитку

Відомо, що життя – це рух, а тому педагоги гімназії завжди в творчому пошуку, разом зі своїми вихованцями живуть активно, цікаво та змістовно. Учні гімназії вже багато років поспіль є неодноразовими переможцями міських, регіональних, обласних та Всеукраїнських предметних олімпіад. Крім того, у гімназії добре налагоджено роботу гуртків та спортивних секцій.

Разом з тим, адміністрація дбає про духовний розвиток кожного учня, розуміючи актуальність даної проблеми. З 2006 року гімназія відповідно до наказу управління освіти і науки облдержадміністрації набула статусу експериментального навчального закладу з проблеми “Формування духовності особистості на засадах традиційних християнських цінностей в умовах закладу освіти нового типу”.

Гімназія здійснює інноваційну діяльність за напрямками:

 • методика проектування;

 • розвиток творчості гімназистів;

 • впровадження інтерактивних технологій;

 • розвиток критичного мислення учнів;

 • міжнародне співробітництво.

З метою обміну досвідом роботи шкіл нового типу керівництвом гімназії була організована зустріч з представниками учнівського та педагогічного колективу гімназії № 2 м. Освенцима. Польські колеги були вражені гостинністю та доброзичливим ставленням до них і запросили учнів гімназії разом з педагогами відвідати їхнє місто.

Налагоджено зв’язки з Корпусом миру, результатом чого стало направлення представника цієї організації для роботи в гімназії.

Але педагогічний колектив не зупиняється на досягнутому. Недарма девіз цього навчального закладу – “Через терни – до зірок”.


^ ОСНОВНІ ЗАСАДИ ІННОВАЦІЙНОЇ ОСВІТНЬОЇ ДІЯЛЬНОСТІ


Мета, зміст і види інноваційної освітньої діяльності

Освітні (педагогічні) інновації – це результат творчого пошуку оригінальних, нестандартних рішень різноманітних педагогічних проблем. Прямим продуктом творчого пошуку можуть бути нові навчальні технології, оригінальні виховні ідеї, форми та методи виховання, нестандартні підходи в управлінні. Побічним продуктом інновацій як процесу творчої діяльності є зростання педагогічної майстерності вчителя і керівника, рівня його культури, мислення, світогляду. Тобто творчий пошук веде до розвитку цілісної системи особистості педагога [16, 6]. Творчий пошук також суттєво впливає й на особистість учня. Учні більш цінують учителів, які запроваджують інновації, на таких уроках вони працюють активніше, у них пробуджується бажання випробувати й власні можливості в інноваційній діяльності [1, 148].

В інноваційному закладі освіти триває інтенсивне переосмислення цінностей, долаються стереотипи педагогічного мислення, здійснюються глибинні, системні перетворення, що стосуються всіх аспектів реформування навчально-виховного процесу. Такі заклади, в яких педагогічний та учнівський колективи експериментують, апробують, впроваджують нові педагогічні ідеї, теорії, технології, можна вважати інноваційними [10, 132].

Інноваційна освітня діяльність - це розробка, розповсюдження та застосування освітніх інновацій.

Освітніми інноваціями є вперше створені, вдосконалені або застосовані освітні, дидактичні, виховні, управлінські системи, їх компоненти, що суттєво поліпшують результати освітньої діяльності.

Інноваційна освітня діяльність здійснюється на всеукраїнському, регіональному рівнях та на рівні окремого навчального закладу. Рівень інноваційної освітньої діяльності визначається її змістом (розробка, розповсюдження чи застосування інновації), а також масштабністю змін, що вноситимуться у систему освіти внаслідок застосування запропонованої інновації.

Інноваційна освітня діяльність всеукраїнського рівня передбачає апробацію інновацій та експериментальну перевірку продуктивності й можливості застосування у системі освіти:

 • освітніх, дидактичних систем;

 • державних стандартів освіти, базового компонента змісту дошкільної освіти, інваріантної складової змісту загальної середньої освіти, змісту професійно-технічної освіти, нормативної частини змісту вищої, післядипломної освіти.

Інноваційна освітня діяльність регіонального рівня може здійснюватись у системі освіти області й передбачає:

- апробацію інновацій, розроблених у ході експериментів регіонального рівня;

- експериментальну перевірку продуктивності й можливості застосування інновацій.

Інноваційна освітня діяльність на рівні окремого навчального закладу передбачає:

 • застосування інновацій;

 • експериментальну перевірку продуктивності й можливості застосування інновацій [19].


Інноваційна ініціатива

З інноваційною ініціативою може виступити фізична або юридична особа (особи), що виявляє намір удосконалити або оновити освітню практику, експериментально перевірити продуктивність і можливість застосування нових ідей та підходів у системі освіти.

Заявка на проведення експерименту всеукраїнського рівня подається до Міністерства освіти і науки України. Заявка на проведення експерименту регіонального рівня подається до управління освіти і науки обласної державної адміністрації.

На підставі висновків експертизи заявки відповідний орган управління освітою видає наказ про організацію та проведення експерименту всеукраїнського або регіонального рівня (за потреби - спільний з іншими органами державної виконавчої влади). Цим наказом дається дозвіл на проведення експерименту, затверджуються програма дослідно-експериментальної роботи і кошторис експерименту, надається статус експериментальних дошкільним закладам освіти, навчальним закладам, а також установлюються:

- база проведення експерименту;

- юридичні та фізичні особи, що забезпечуватимуть експеримент;

- обсяги та джерела фінансування експерименту;

- особи, відповідальні за проведення і результати експерименту, їх повноваження щодо контролю за ходом дослідно-експериментальної роботи;

- порядок звітування про хід і результати експерименту [19].

]

^ Види інновацій

Існує кілька класифікацій освітніх інновацій. Зупинимось на найбільш поширених.

Можна визначити чотири види освітніх інновацій за часом їх створення (таблиця 1), за напрямками і складовими освітнього процесу виділяють дві основні групи освітніх інновацій [15] (таблиця 2).


Таблиця 1

^ ВИДИ ОСВІТНІХ ІННОВАЦІЙ


Освітні інновації

Такі, що створені давно, рекомендовані Міністерством, але в даному закладі не запроваджені

Такі, які щойно створені, пройшли апробацію і рекомендовані Міністерством

Такі, які щойно створені (експеримент завершився) і проходять апробацію

Такі, що знаходяться в стадії розробки в експерименталь-ному режимі

^ Можна використовувати в будь-якому закладі

Можна використовувати в будь-якому закладі

Можна використовувати в експерименталь-них навчальних закладах

Можна використовувати в експерименталь-них навчальних закладахТаблиця 2

^ ГРУПИ ОСВІТНІХ ІННОВАЦІЙ


Педагоічні інновації у:

Організаційні інновації у:

змісті навчання і виховання

формах і методах навчання і виховання

технологіях навчання і виховання

змісті, формах, методах управління

структурі та технологіях управління

Державні стандарти освіти; сучасні концепції виховання; авторські навчальні плани, програми, підручники; нова система оцінювання навчальних досягнень учнів тощо

Діалогові, активні, інтерактивні, дистанційні форми і методи навчання, виховання тощо

Розвивальні, модульно-розвивальні, диференційо-вані, комп’ю-терні, теле-комунікаційні, індивідуально орієнтовані, алгоритмізо-вані, проектні, рейтингові технології тощо

Модернізовані управлінські функції; державно-громадські форми управління; економічні методи управління тощо

Гімназії, ліцеї, коледжі, колегіуми, навчально-виховні комплекси тощо


Кожен заклад вирішує самостійно, що саме і яким чином застосовувати в навчально-виховному процесі, спираючись на дані діагностики, тестування учнів, анкетування батьків та дотримуючись усіх необхідних умов для здійснення інноваційної діяльності 12.


^ Умови здійснення інноваційної освітньої діяльності:

- дотримання майнових і немайнових прав фізичних та юридичних осіб, які ведуть інноваційну освітню діяльність, учасників навчально-виховного процесу, збереження їх життя і здоров'я;

- дотримання фізичними та юридичними особами, які ведуть інноваційну освітню діяльність, своїх майнових і немайнових зобов'язань, вимог державних стандартів освіти;

- керованість інноваційної освітньої діяльності;

- готовність керівників та працівників дошкільних закладів освіти, навчальних закладів, органів управління освітою до інноваційної освітньої діяльності;

- економія ресурсів, потрібних для здобуття освіти, здійснення освітньої діяльності та управління освітою [19].

^ Чинники впливу на інноваційний проце

На процес запровадження інновацій у закладі впливають такі чинники:

• зовнішнє середовище закладу (система освіти країни і регіону, її реформування, соціально-економічна ситуація, сусідні заклади, батьки учнів тощо);

• кадровий склад закладу, учні, їхні мотиви, цінності;

• особливості змісту освіти в закладі;

• культура закладу;

• система громадського самоврядування закладу.

Впровадження інновації в закладі залежить від усіх учасників навчально-виховного процесу [15].


^ Планування інноваційної освітньої діяльності

Планування інноваційної освітньої діяльності адміністрація та методична рада гімназії намагаються здійснювати на принципах науковості, об’єктивності, послідовності, реальності, поєднання колективного начала та індивідуального, демократичності, інноваційності тощо. Зупинимось детальніше на принципі інноваційності.

^ Принцип інноваційності передбачає істотну зміну завдань управлінської діяльності керівника, мети, змісту, форм та методів його роботи. Зокрема, метою управління закладом вважається постійне оновлення освітнього процесу, що дає позитивні результати; змістом – виконання керівником модернізованих управлінських функцій: прогнозування, політико-дипломатичної, консультативної, менеджерської, представницької, запровадження нових форм і методів управління, колективних і колегіальних форм управління; техніко-технологічних та економічних методів управління тощо. Реалізуючи принцип інноваційності, керівник закладу спільно з учасниками навчально-виховного процесу вносить постійні зміни до його діяльності й тим самим покращує її результати [15].


^ Вибір стратегії розвитку закладу

Адміністрація гімназії щодня стикається з необхідністю розв’язувати певні проблеми, адже безпроблемних закладів не існує. Серед цих проблем особливого значення набувають ті, від успішного розв’язання яких безпосередньо залежать результати діяльності закладу.

Отже, насамперед необхідно ідентифікувати проблеми закладу і ранжувати їх за ступенем значущості.

Є три основні стратегії розвитку закладів:

 1. ^ Стратегія локальних змін, яка передбачає паралельне покращення, раціоналізацію, оновлення окремих напрямків життя закладів.

 2. Стратегія модульних змін, яка передбачає здійснення декількох комплексних нововведень, які не пов’язані між собою.

 3. ^ Стратегія системних змін передбачає повну реконструкцію закладу, торкається всіх компонентів діяльності (мети, змісту, організації, технології тощо), всіх структур, зв’язків, ланок.

Планування стратегії розвитку навчального закладу – це своєрідний пошук відповіді на чотири основні питання:

 1. Яким є сьогодні заклад, його сильні й слабкі сторони?

 2. Яким хотілося б бачити заклад в майбутньому?

 3. Чи можна реалізувати поставлену мету і які можуть бути перешкоди?

 4. Що необхідно зробити і в якій послідовності, аби досягти мети?

В процесі розробки програми розвитку закладу доцільно виділити шість етапів:

 1. Проблемний аналіз стану закладу.

 2. Формування концепції майбутнього закладу.

 3. Розробка стратегії, основних напрямків і задач переходу до нового закладу.

 4. Формування цілей першого етапу побудови нового закладу.

 5. Формування плану дій.

 6. Експертиза програми.

Аналіз стану закладу покликаний визначити вихідну (початкову) базу для розробки шляхів його розвитку. Він повинен виділити сильні та слабкі сторони закладу і дати відповідь на питання: що необхідно змінити, щоб в майбутньому заклад міг відповідати вимогам, які будуть до нього ставитись [23].

Сторінка1/6
Дата конвертації18.12.2012
Розмір1.12 Mb.
ТипДокументы
  1   2   3   4   5   6
Додайте кнопку на своєму сайті:
uad.exdat.com


База даних захищена авторським правом ©exdat 2000-2012
При копировании материала укажите ссылку
звернутися до адміністрації
Документи